Grįžti atgal

Kaip vaiką pasiruošti darželiui? „Gąsdinantis“ vaikų ir tėvų adaptacijos procesas

Spalis 10, 2024
Kaip vaiką pasiruošti darželiui? „Gąsdinantis“ vaikų ir tėvų adaptacijos procesas

Kaip vaiką pasiruošti darželiui? Niekam ne paslaptis, kad nauji mokslo metai atneša nemažai iššūkių. Tai tarsi naujas puslapis, nauja pradžia. Prasidėjus naujiems mokslo metams, daugiausia streso patiria šeimos, kurios rugsėjį darželyje pasitinka pirmąjį kartą. Prasideda visiems, atrodo, puikiai pažįstamas, bet kartu ir gąsdinantis ADAPTACIJOS procesas. Adaptacijos laikotarpiu vaikai bando prisitaikyti prie naujos aplinkos, naujos rutinos, naujų žmonių, taisyklių bei socialinių sąlygų naujoje, nepažįstamoje aplinkoje. Šis laikotarpis meta iššūkį ir vaikams, ir jų tėvams, ypač, jei tai – pirmasis rugsėjis šeimai. 

Konsultuoja Vilma Bačiulienė, studijos šeimoms UMO vadovė

Kaip šiuo laikotarpiu padėti savo vaikui ir sau?

Vaikų adaptacija – tai procesas, kuris apima vaiko emocinį, socialinį, fizinį ir kognityvinį prisitaikymą prie naujos aplinkos. Sėkminga adaptacija darželyje padeda vaikams jaustis saugiai, ugdyti socialinius įgūdžius ir pasiruošti tolesniam mokymuisi.

Dalinamės pagrindiniais adaptacijos aspektais ir patarimais tėvams bei vaikams.

Pozityviai galvokite ir garsiai kalbėkite apie naują pradžią darželyje.

Kuo daugiau ramių bei gražių žodžių bus ištarta darželio tema, tuo labiau džiugins nauja pradžia darželyje. Tai padeda įsisavinti informaciją bei tinkamai pasiruošti naujam, nepažįstamam etapui. Darželiui galite pasiruošti ir lankydami įvairius užsiėmimus, susipažindami su darželio aplinka, mokytojais. Žiūrėkite nuotraukas, vaizdo įrašus bei aptarkite, ką vaikai veikia darželyje ir kaip ten smagu! Paaiškinkite vaikui, kad mama ir tėtis eina į darbą, o vaikas eina į darželį.

Susidarykite planą arba apgalvokite žingsnius, kaip eisite į darželį. Pavyzdžiui:
Sugalvokite trumpą atsisveikinimą su vaiku ir jį pasipraktikuokite.

Atsisveikinimui reikėtų skirti atskirą ir ypatingą dėmesį, nes atsisveikinimo ritualas bus paskutinis momentas prieš išsiskiriant. Trumpas, aiškus ir pozityvus atsisveikinimas leidžia vaikui suprasti, jog pasitikite nauja vieta, kurioje jis liks be tėvelių. Jūsų elgesys atsisveikinimo metu padės vaikui pajusti Jūsų emocijas, kuriomis jis pasitiki. Pasipraktikavus atsisveikinimą, pavyzdžiui, išeinant į parduotuvę, jis taps lengviau priimamas, pažįstamas.

Pratinkite vaiką prie ankstyvų rytinių atsikėlimų į darželį.

Dažnai laiku atsikelti ir susiruošti su mažyliu būna nelengva. Todėl verta bent kelias dienas pasirepetuoti ankstyvų atsikėlimą – bandyti sutartu laiku išsiruošti į parką, kiemą ir pan. Tokiu būdu į savo rutiną įvesite šiek tiek skubėjimo (kuris vaikui gali būti naujas). Taip pat pastebėsite, kur „užstringama“ ir kam reikėtų pasilikti daugiausiai laiko.

Leiskite sau ir vaikui jausti visas emocijas, pripažinkite jas, įvardinkite ir išbūkite su jomis.

Darželio lankymo pradžioje dažniausiai vyrauja daug sunkių ir stiprių emocijų, tokių kaip pyktis, nerimas, nepasitenkinimas, baimė. Tačiau svarbu suprasti, kad visų emocijų išjautimas ir įvardinimas skatina emocinį raštingumą. Kiekvieną kartą, kai išjaučiame emocijas, tampame brandesni, supratingesni, ramesni.

Taigi ruoškitės ne tik mintimis, bet ir repetuokite įvairias situacijas. Laikas, skirtas pasiruošti naujai pradžiai, taps vertinga pagalba, ir darželio lankymą paversite aiškiu tikslu, o ne baugia nežinomybe.

Kokie yra svarbiausi aspektai, į kuriuos rekomenduojame atsižvelgti?

Darželio aplinkos pažinimas.

Susipažinkite su darželio aplinka, jo taisyklėmis, dienotvarke ir ugdymo principais. Tai suteiks aiškumo apie tai, kur vaikas praleis savo dienas ir kaip atrodys jo mokymosi aplinka bei dienotvarkė.

Rutinos kūrimas namuose.

Pabandykite namuose laikytis darželio dienotvarkės. Tai padės vaikui lengviau prisitaikyti prie naujo dienos ritmo ir sumažins streso lygį pradėjus lankyti darželį.

Bendradarbiavimas su mokytojais.

Susipažinkite ir bendraukite su darželio mokytojais. Toks bendradarbiavimas ne tik stiprina ryšį su darželiu, bet ir padeda pratęsti vaiko ugdymą namuose.

Vaiko skatinimas ir palaikymas.

Išreikškite savo pasitikėjimą vaiku ir skatinkite jį džiaugtis naujomis patirtimis. Svarbu su vaiku pozityviai kalbėti apie tai, kas jo laukia darželyje, kaip darželyje bus smagu. Papasakokite, kokius draugus sutiks, kokiomis veiklomis užsiims. Namuose peržiūrėkite darželio nuotraukas ir pasidalinkite savo įspūdžiais.

Aprangos ir daiktų paruošimas.

Aprenkite vaiką į darželį patogiais rūbais, kuriuos būtų nebaisu išsitepti. Kartu išsirinkite, kokius daiktus vaikas atsineš į darželį (pvz., gertuvę, užkandžių dėžutę, kuprinę ir pan.). Jei turite mylimą daiktą ar žaisliuką, galite jį atsinešti į darželį. Pirmosiomis dienomis vaikui tai suteiks saugumo.

Pasiruošimas darželiui yra nuoseklus ir bendras tėvų bei vaiko darbas. Pasinaudoję mūsų patarimais, ne tik padėsite vaikui lengviau įveikti adaptacinį laikotarpį, bet ir užtikrinsite jo saugumą bei gerovę darželyje. O bendradarbiavimas su darželio mokytojais ir pozityvus požiūris užtikrins lengvą šio naujo gyvenimo etapo startą.

Tėvų adaptacija – kas tai? Ar adaptacija iš tiesų reikalinga ir tėvams?

Tėvų adaptacija darželyje yra ne mažiau svarbi nei vaikų. Kai vaikas pradeda lankyti darželį, tėvai irgi turi prisitaikyti prie naujos rutinos, kuri gali kelti emocinį stresą ir reikalauti naujų įgūdžių. Šis procesas apima tėvų emocinį pasirengimą, bendradarbiavimą su darželio mokytojais ir tinkamų sprendimų priėmimą, kad vaikas jaustųsi saugus bei palaikomas.

Dažnai pasiruošimas darželiui būna kur kas sudėtingesnis tėvams, o ne vaikui. Kiekvienas vaikas yra labai individualus, tad kaip jam seksis darželyje ir kiek truks adaptacija, priklauso nuo vaiko. Tiesą sakant, vaiko amžius ar lytis visiškai neturi įtakos adaptacijos proceso sėkmei. Savo vaiko niekas kitas nepažįsta geriau už tėvus, todėl būtent tėvai turėtų stebėti savo vaiką, pažinti jo charakterio bruožus ir įvertinti savarankiškumą.

Sudėtinga vaiko adaptacija labiau, nei galima pamanyti, susijusi su tėvais nei su pačiu vaiku. Kaip greitai ir kaip sėkmingai vyks šis procesas, priklauso nuo tėvų pasiruošimo išleisti vaiką į ugdymo įstaigą. Dažnai tėvai linkę tikėti, kad prasta vaiko nuotaika – laikina, bet kai ji nepasitaiso per kelias savaites, tėvai ima nerimauti ir susierzina. Tiesa ta, kad vaikai puikiai jaučia visas tėvų emocijas, todėl ir patys ima jaustis prastai, o šeima atsiduria tarsi „užburtame rate“. Nepamirškime, kad mokytojai gali padėti išspręsti šią problemą. Labai svarbu, kad tėvai atvirai papasakotų, kas vyksta su jų vaiku.

Dalinamės patarimais tėveliams, kaip vaiką pasiruošti darželiui:

Sėkminga adaptacija darželyje yra ypač svarbi, nes tai padeda vaikui naujoje aplinkoje jaustis laimingam, saugiam, skatina jo socialinę, emocinę raidą bei užtikrina tėvų ramybę ir pasitikėjimą ugdymo įstaiga. Pasiremkite šiais patarimais, kaip vaiką pasiruošti darželiui.

Straipsnis publikuotas Mamos žurnale ČIA.

Naudojame slapukus geresnei lankytojų patirčiai. Sužinoti daugiau
Sutinku su visais slapukais